Teachers


List of teachers and masters of industrial training of SUTE “Beineu Polytechnic College” for 2019-2020 academic year.


Name

Position
Day,month, year of birth
1
Burin Nurbol

Director
01.12.1982
2
Orynbayev Kozhantai

Deputy director on educational work
02.10.1978
3
Akzharkyn Uzbekova

Deputy director of professional training
07.12.1973
4

Isataev
Rahmetulla

Deputy director on educational-upbringing work
19.05.1992
5
Muratov Tore

Deputy director on production master
11.08.1982
6
Zhanybek Userbaev

Head of the educational part
23.06.1982
7
Kairat Amalbaev

Head of the resource center
15.08.1982
8

Anar Umirzakova

Deputy for information work

12.02.1977
9
Zhamkenov Begenshbay

Deputy director on equipment work
17.03.1974
10
Saktaganova Klyash

organizer –
educator
10.03.1969
11
Orazbayeva
Ainur
society-
educator
28.08.1980
12

Aishuakova
Tilektes

Methodist

26.07.1979
13
Timur Kozhabergenov

Methodist resource center
06.10.1992
14
Saltanat Lukpanova

Methodist
01.05.1990
15
Beknazarov Satkali

Head of the frame Department
31.08.1960
16
Mucangaliev  
Aydos

Head of the workshop
04.05.1983
17

Bagyssov Rakhym
Неаd master
22.01.1987
18

Chibasov  
Askerbek


educator -organizer of BMT

23.02.1980

19

Niyazova Каnbibi

educational psychologist
20.11.1968
20Кozhashova
Nagima
Inspector of frame department19.01.1982
21
Tenizbaeva Altynay

Engineer of equipment
01.12.1978
22Оtaraly Zhumasulu
Teacher of additional education
02.01.1691
23

Zhumabayev Kurakbai

Head of the sports complex

13.01.1972
24
Taushanbayev Kazybek


Instructor in physical culture and labor training
16.10.1997
25
Dzholdasbayeva Gulmira

Russian language teacher
05.10.1982
26
Damesh Turebekova

The teacher of the Kazakh language
05.05.1968
27
Bekkaliev Escheat

Teacher of physical culture
05.10.1989
28
Kolbay Dosanov


Teacher of mathematics
03.02.1969
29
Marzhan Koishybayeva

Teacher of physical culture
01.04.1968
30
Murinbaev
Erbek

Teacher of history and law
25.12.1964
31
Dilmanov Altingaly

Teacher of physical culture
04.04.1996
32
Bauyrzhan Atamuratov

Teacher of physical culture
31.03.1995
33
Zhazgul Abenova

Teacher of special disciplines
07.06.1983
34
Sart Maria

Teacher of special disciplines
08.05.1980
35
Kinoiatova Galia

Teacher of special disciplines
22.04.1991
36
Baktyly Zhumagalieva

Teacher of special disciplines
08.07.1961
37

Anar Tanatarova

Teacher of special disciplines

27.01.1973
38
Gulnur Kazieva

Teacher of special disciplines
01.08.1986
39
Bekeeva Ris

Teacher of special disciplines
06.05.1967
40
Zhansaya Alzhan

Teacher of special disciplines
11.03.1994
41
Usenov Sarsen

Teacher of special disciplines
12.03.1990
42
Orazaev Aidana

Teacher of special disciplines
17.10.1990
43
Berdieva Meiramgul

Teacher of special disciplines
26.12.1990
44

Suishova Albina

Teacher of special disciplines
18.08.1990
45
Kuzembaev Nurzhan

Master of industrial training
01.01.1993
46
Tastaibekov Garifulla

Master of industrial training , supervisor of music
12.02.1978
47
Jamanbaev Sanibel

Master of industrial training
16.02.1975
48
Cubugulov Aydos

Master of industrial training
15.04.1991
49
Agataev Arapa

Master of industrial training
13.11.1959
50
Userbaev Yerbolat

Master of industrial training
08.03.1988
51

Kuanbayev Kylyshbek

Teacher of special disciplines
23.04.1991
52
Muratov Elaman

Teacher of special disciplines
22.04.1991
53
Kuandykov Ruslan

Teacher of special disciplines
04.11.1988
54
Ayapov Elmurat

Master of industrial training
15.12.1992
55
Turan Asylbek

Master of industrial training
11.05.1993
56Kartabaev Alimbai
Teacher of special disciplines
18.10.1968
57
Markabaeva Guljamila

Teacher of physics
26.10.1991
58Shoharbaieva Tolkin
Teacher of special disciplines
24.07.1990
59
Daniyar Ongarbayev

Teacher of physical culture
11.03.1996
60
Zhumagalieva Gulzhazira

English teacher
10.04.1996
61Shinzhirbekova
Aigerim

Master of industrial training
04.12.1990
62
Sandugash Abdieyva

Master of industrial training
02.10.1997
63
Indira Atshibaieva

Master of industrial training
03.09.1995
64
Naurzbayeva Amangul

Russian language teacher
09.05.1983
65Nurumov Bakitzhan
Master of industrial training
21.01.1988
66
Yerbolat Bekkaliyev

Teacher of special disciplines  
14.05.1992
67
Galymzhan Malbasov

Mathematics teacher
04.11.1995
68
Sandugash Kydyrbaeva

The teacher of the Kazakh language
09.12.1997
69
Sultangaliev Erkebulan

Master of industrial training
01.07.1998
70
Gadyrasin Kamalatdinov

Master of industrial training
18.09.1999
71
Akmonshak Shogibaeva

Teacher of physics
15.12.1985
72
Nagima Nazimova

Teacher of special disciplines
04.05.1991
73
Shamsia Gonelvieva


Teacher of special disciplines
19.04.1987
74
Dinara
Atshibaieva

English teacher
14.07.1987
75
Aizada Amandykova

Chemistry teacher
11.05.1984
76
Shongaeva Zhayna

Master of industrial training
02.06.1999